Vaka Sayısı: 975
İyileşen Sayısı: 946
Vefat Sayısı: 4

Vaka Sayısı: 975
İyileşen Sayısı: 946
Vefat Sayısı: 4

Yunanistan ın önceliği F-35 almak değil, Türkiye ye F-16 satışını engellemek

...
Gündem

Yunanistan ın önceliği F-35 almak değil, Türkiye ye F-16 satışını engellemek

Türkiye'nin var olan F-16 savaş uçaklarını modernize etmek ve yeni F-16'lar almak için ilettiği talep Washington'da değerlendirilmeye devam ederken, Yunanistan dan konuyla ilgili dikkat çeken bir çıkış geldi. Türkiye ye F-16 satışına yeşil ışık yakılmasının ardından, Yunanistan ın ana muhalefet partileri SYRIZA ve PASOK-KINAL, olası satışa karşı çıkarken, hükümetin en önemli dış politika önceliğinin Yunanistan ın F-35 savaş uçağı satın almasını değil, Türkiye ye F-16 ve yeni ekipman satışını engellemek olduğunu söyledi. 

Bitmedi. SYRIZA Milletvekili Giorgos Katrougalos, Ankara nın olası F-16 satın almasıyla ilgili olarak, Miçotakis Biden ı ikna edemezse, Kongre ne kadar destekleyici olursa olsun eğer konu çözüme kavuşlamayacaksa, başbakan ve partisinin bu suçu üstlenmesi gereklidir. Bitmedi. Muhalefetteki PASOK-KINAL partisi de, Miçotakis in Türkiye nin yeni ekipmanla ödüllendirilmeyeceği konusunda net bir taahhüt alması gerektiğini söyledi. 

ÇAVUŞOĞLU SON DURUMU AÇIKLAMIŞTI Daha önce Türkiye ye F-16 satışına yeşil ışık yakılmasına yönelik açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu , F-16 ile ilgili müzakerelerin devam ettiğini, ABD nin adımının olumlu olduğunu ve Mayıs ayında Washington u ziyaret edeceğini belirterek, F-16 ile ilgili müzakereler devam ediyor ve olumlu bir şekilde seyrediyor. 

ABD hala Rusya dan alınan S-400 ler konusunda rahatsızlıklarını dile getiriyorlar, ancak bu anlaşmanın gerçekleşmesinin NATO için çok önemli olduğunu kabul ediyorlar. Bizim de rahatsız olduğumuz konular var. ifadelerinde bulunmuştu. Öte yandan, Yunan basını, Türkiye nin ABD Kongresi F-16 satışını onaylamadığı sürece, İsveç ve Finlandiya nın NATO üyeliğine yeşil ışık yakmayacağını öne sürmüştü. ABD nin Türkiye yi F-35 programından çıkarmasının ardından Ankara, var olan F-16 savaş uçaklarını modernize etmek ve yeni F-16'lar almak için ABD ye talebini iletmiş, talebin ABD Kongresi'nden onay almasını beklemeye başlamıştı.

Diğer Haberler