Vaka Sayısı: 975
İyileşen Sayısı: 946
Vefat Sayısı: 4

Vaka Sayısı: 975
İyileşen Sayısı: 946
Vefat Sayısı: 4

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bugün toplanıyor

...
Politika

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bugün toplanıyor

Milli Güvenlik Kurulu bugün Beştepe'de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanıyor. Milli Güvenlik Kurulu (MGK), 2 aylık bir aranın ardından yine yoğun gündemle toplanacak. Ele alınması beklenen konular ise Suriye nin kuzeyine yönelik olası yeni bir operasyon, NATO nun genişleme süreci, Rusya-Ukrayna savaşı ve diğer güvenlik konularının olması bekleniyor. İsveç ve Finlandiya nın NATO üyeliği başvuruları kapsamında Türkiye nin ortaya koyduğu tavır ve bu ülkelerin NATO üyeliği için öne sürdüğü kriterlerin, toplantının önemli gündemlerinden olması öngörülüyor.

 Rusya-Ukrayna Savaşı nın da ele alınması beklenen toplantıda, Türkiye nin barış için yürüttüğü çalışmalar, ara buluculuk ve kolaylaştırıcılık faaliyetleri ile insani yardım ve kalıcı ateşkes konularının görüşüleceği tahmin ediliyor. Toplantıda ele alınacak bir diğer önemli konunun Yunanistan ın yürüttüğü silahlanma faaliyetleri olması bekleniyor. Bu kapsamda, Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz deki gelişmelerin görüşüleceği toplantıda, Türkiye nin meşru hak ve menfaatlerinin korunmasına yönelik çalışmalar gündeme gelecek. 

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Irak ın kuzeyinde bulunan terörist hedeflere düzenlenen Pençe-Kilit Operasyonu ile sınır güvenliği kapsamında yürütülen faaliyetlerin de toplantıda ele alınacak önemli başlıklar arasında yer alması bekleniyor. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı gerçekleştirilen operasyonların toplantıda görüşülmesi öngörülüyor. Bu çerçevede güney sınırlarında güvenli bölge oluşturulması kapsamında yürütülen çalışmaların da görüşüleceği toplanda, sınır ötesi yeni operasyonların masaya yatırılması bekleniyor.  

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, son Kabine Toplantısı nın ardından yaptığı açıklamada, Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da yakında atmaya başlıyoruz. Ülkemize ve güvenli bölgelerimize sık sık yapılan saldırıların, tacizlerin, tuzakların merkezi konumundaki alanlar harekat önceliğimizin başında yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, istihbaratımız, emniyet güçlerimiz hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır. ifadeleriyle başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konunun MGK toplantısında tüm boyutlarıyla ele alınacağını dile getirmişti.

Diğer Haberler