DEVA'dan Adana'daki işkence iddialarına tepki

...
Politika

DEVA'dan Adana'daki işkence iddialarına tepki

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Adana Emniyet Müdürlüğü nde yaşandığı iddia edilen işkence iddialarına tepki gösterdi: Kolluk birimlerinin zalimane, insanlık dışı, aşağılayıcı ve onur kırıcı davranışlarda bulunmak suretiyle insan hakları ihlallerinde bulunması hiçbir şartta kabul edilemez.

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Adana Emniyet Müdürlüğü'nde yaşandığı iddia edilen işkence iddialarına tepki gösterdi: Kolluk birimlerinin zalimane, insanlık dışı, aşağılayıcı ve onur kırıcı davranışlarda bulunmak suretiyle insan hakları ihlallerinde bulunması hiçbir şartta kabul edilemez. 

Şüpheli ve avukatının gözaltı sırasında çıplak arama, kaba dayak, başı ve çeneyi duvara vurma, ters kelepçe, ağza ve buruna zorla su vererek boğulma hissi yaratma gibi yöntemler uygulandığını ileri sürdüğünü belirten Yeneroğlu, darp izlerinin doktor raporuna yansımadığını söyledi. İktidarın ülkeyi yönetme biçiminin baskı ve yıldırma siyaseti olduğunu söyleyen Yeneroğlu, Bu siyaset, kolluk uygulamalarında yansımaktadır. Bu iklim; kolluğun toplumsal olaylar sırasında ağır müdahalede bulunmasına, gözaltı hallerinde de işkence ve kötü muamele uygulamasına yol açmaktadır. 

HİÇBİR KAİDEDE KABUL EDİLEMEZ: 

Hiçbir şartta kabul edilemez Gözaltında gerçekleştiği iddia edilen işkence ve kötü muamele iddialarının etkin bir soruşturmaya tâbi tutulması bir zorunluluktur. Sorgu sırasında emniyette azap uygulandığı tezini gündeme getiren Yeneroğlu, Kolluk ünitelerinin zalimane, insanlık dışı, aşağılayıcı ve onur kırıcı davranışlarda bulunmak suretiyle insan hakları ihlallerinde bulunması hiçbir kaidede kabul edilemez sözlerini kullandı. Adli soruşturmalar sırasında işkence ve kötü muamele söz konusu olamaz. Şüpheliden ifade alınması sırasında polisin şüpheliyi darp etmesi polisin yetkisi olmadığı gibi aynı zamanda suçtur. Söz konusu iddialar hakkında derhal adli ve idari soruşturmaların başlatılması gerekmektedir.