Vaka Sayısı: 975
İyileşen Sayısı: 946
Vefat Sayısı: 4

Vaka Sayısı: 975
İyileşen Sayısı: 946
Vefat Sayısı: 4

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın başdanışmanı Mehmet Uçum: 50 1 sisteminden vazgeçilemez

...
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın başdanışmanı Mehmet Uçum: 50 1 sisteminden vazgeçilemez

TV100'de gazeteci Candaş Tolga Işık'ın sorularını yanıtlayan Uçum, seçimlerde 50 1'e yönelik muhalefetin eleştirilerine karşılık, "50 1 den vazgeçilemez" diyen Uçum, "50 1, Türkiye de hem siyasi istikrarın hem toplumsal istikrarın güvencesidir. Seçimlerde 50 1'e yönelik muhalefetin eleştirilerine karşılık, "50 1 den vazgeçilemez" diyen Uçum, "50 1, Türkiye de hem siyasi istikrarın hem toplumsal istikrarın güvencesidir. Türkiye de herhangi bir Cumhurbaşkanı adayının 50 1 alabilmesi için Türkiye nin her kesimine hitap etmesi lazım i fadelerini kullandı. 

Kendisine yönelik "Soros" iddialarının tamamen asılsız olduğunu söyleyen Uçum, "Benim vatanseverliğimi, benim millet aşkımı kimse sorgulayamaz" ifadelerini kullanırken, "TESEV in benim gittiğim dönemde, Açık Toplum Enstitüsü ya da Soros un herhangi bir vakfıyla ilişkisi yoktu. İkincisi biz TESEV den ayrıldık, PODEM diye bir düşünce kuruluşu kurduk ondan sonra Can Paker e devrettim. TESEV le de ilişkilerimiz koptu" şeklinde konuştu. Soros ile ilgili bir soruşturma dosyasının olup olmadığına yanıt veren Uçum, Türkiye de, Soros un perspektifi çerçevesinde pratik yapıp o faaliyetlerinde suç unsuru varsa onlarla ilgili soruşturma açılır. Soros, Macaristan için de problemdir. 

Çeşitli şekillerde seçimlere müdahale etmeye çalışırlar, ideolojik çalışma yapmaya çalışırlar diyerek Soros ile ilgili direkt olarak bir dosyanın ve soruşturmanın olmadığını açıkladı. Işık'ın gazetemiz yazarı Osman Kavala Barış Pehlivan'ın yazısını hatırlatıp "Barış Pehlivan bir yazı yazdı, dedi ki Kavala Davası ile ilgili kararın arkasında Uçum un etkisi var" demesine karşılık da Uçum "Külliyen yalan, yargısal süreçlerde hoşlarına gitmeyen kararlar çıkınca, bunun başka etkiler üzerinden olduğu şeklinde bir kurgu kuruyorlar" iddiasında bulundu. 

Muhalif medya ve sosyal medyada yer alan değerlendirmelerde bu süreçte tutuklu olanların ve soruşturma açılan isimlerin artacağı yönündeki iddialara yanıt veren Uçum, "Böyle bir ajandamız yok. Böyle bir plan yok ifadelerini kullandı. "Atatürk hepimizin kırmızı çizgisidir" Uçum kendisinin dünya görüşünü, "Ben yurtsever sol demokrat bir adamım, Atatürk hepimizin kırmızı çizgisidir, Türkiye benim kırmızı çizgimdir, Cumhuriyetin birikimleri benim vazgeçilmezimdir. Yeni Anayasa çalışması bu birikim üzerine kurulacak. Cumhuriyet, laiklik, Atatürk üzerine kurulacak." sözleriyle tanımladı. sözleriyle tanımladı.

Diğer Haberler