Vaka Sayısı: 1,485
İyileşen Sayısı: 1,389
Vefat Sayısı: 4

Vaka Sayısı: 1,485
İyileşen Sayısı: 1,389
Vefat Sayısı: 4

Beklentiyi aşan enflasyona rağmen Fed üyeleri 50 baz puanda ısrarcı

...
Ekonomi

Beklentiyi aşan enflasyona rağmen Fed üyeleri 50 baz puanda ısrarcı

ABD de dün açıklanan beklenti üzeri nisan ayı enflasyon verisinin akabinde Fed in üzerinde daha agresif nakdî sıkılaştırma baskısı artsa da, şu ana kadar banka üyelerinden gelen açıklamalar ABD Merkez Bankası nın mevcut yönlendirmesine uyabileceği tarafında. St. Louis Fed Başkanı James Bullard dün Yahoo! Finance e verdiği röportajda, Yürürlükte olan bir planımız var. Son toplantıda 50 baz puan faiz artırdık ve bunu gelecek toplantılarda yapmaya hazırlanıyoruz dedi. 

75 baz puanlık bir faiz artışına gidilip gidilemeyeceği tarafındaki bir soru üzerine Bullard, bunun baz senaryosu olmadığını söyledi. Federal fonlama vadeli piyasalarına bakıldığında, yatırımcıların da 75 baz puanlık faiz artışını fiyatlamadığı görülüyor. Fakat dünkü enflasyon verisi sonrası yatırımcılar haziran ve temmuz aylarının yanı sıra eylül ayında da ek bir 50 baz puanlık faiz artışını fiyatlamalarına dahil ettiler. 

Bullard, dün açıklanan enflasyon verisinin, fiyat baskılarının geniş tabana yayıldığını ve düşünülenden daha kalıcı olduğunu gösterdiğini belirtti. Ayrı bir etkinlikte konuşan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise enflasyonun yüksek hızını koruması halinde, daha fazla adım atılmasını destekleyeceğini belirtti.