Vaka Sayısı: 975
İyileşen Sayısı: 946
Vefat Sayısı: 4

Vaka Sayısı: 975
İyileşen Sayısı: 946
Vefat Sayısı: 4

2021 yılına girerken yeni saç modelleri kendini göstermeye başladı. Haber Fatihi

...
Dünya

2021 yılına girerken yeni saç modelleri kendini göstermeye başladı. Haber Fatihi

Dağlık Karabağ da 27 Eylül tarihinde başlayan savaş 44 günde Ermenistan ın tarihi mağlubiyetiyle sona ermiş, yenilginin ardından Erivan da başlayan protestolar Başbakan Paşinyan a istifa çağrılarıyla günlerce devam etmişti. Azerbaycan 27 yıl sonra işgalden kurtulan Ağdam a girmiş ancak şehirdeki acı tablo, gün ışığıyla birlikte ortaya çıkmıştı. Neredeyse tek bir sağlam bina kalmayan şehrin harabe görüntüsü yürek burktu. Rusya heyeti Azerbaycan ve Ermenistan da önemli görüşmeler gerçekleştirirken Paşinyan a tüm umutlarını başladığı Rusya dan yine kötü haber geldi. Rossiya 1 e konuşan Putin, Dağlık Karabağ ın aidiyeti ile ilgili değerlendirmesinde bölgenin Azerbaycan topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin , Dağlık Karabağ ın Azerbaycan topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade etti. Putin, Ermenistan , Dağlık Karabağ ın bağımsızlığını ve egemenliğini tanımadı. Bu, uluslararası hukuk açısından hem Dağlık Karabağ ın hem de ona komşu tüm bölgelerin Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğu anlamına geliyordu diye konuştu. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan 10 Kasım itibariyle Dağlık Karabağ da 27 Eylül den beri devam eden çatışmaların durması için bir anlaşma imzalamıştı. İmzalanan ortak bildiriye göre Azerbaycan ve Ermenistan güçleri anlaşmanın imzalandığı anda bulundukları noktalarda kaldı. Böylece çatışmalar esnasında ele geçirdiği yerleşim yerleri Azerbaycan ın denetimine geçmiş oldu. Dağlık Karabağ da Azerbaycan ile Ermenistan arasında çatışmaları sonlandıran anlaşmanın ardından bölgedeki durum ile ilgili temaslarda bulunmak üzere Rus hükümet üyelerinden oluşan heyet Azerbaycan ın başkenti Bakü ye gitmiş, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dur. Başbakan Yardımcıları Aleksandr Novak ve Aleksey Overçuk oluşan heyet Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya nın imzaladığı üçlü bildirinin bölgede sağlam ve uzun süreli barışın sağlanması açısından önemli adım olduğunu açıklamıştı. Aliyev in bölgedeki uzlaşma konusunu her zaman vurgulamasına özel önem verdiklerini bildiren Lavrov, bölgede yapılacak tüm çalışmaların yabancı çıkarlar için değil bölge insanlarına yönelik olduğundan emin olduğunu ifade etti.

 Öte yandan Dağlık Karabağ da çatışmaları sona erdiren anlaşma gereği Azerbaycan a ait topraklarda bulunan Ermeni siviller ve askerler, bölgeden ayrılmaya devam ediyor. Yenilginin ardından başkent Erivan da istifa etmesi için günlerce protestolar yapılan Başbakan Paşinyan ise uzun süre sonra cepheye savaşmaya giden eşiyle birlikte bir cenaze töreninde görüntülendi. Öte yandan Dağlık Karabağ da çatışmaları sona erdiren anlaşma gereği Azerbaycan a ait topraklarda bulunan Ermeni siviller ve askerler, bölgeden ayrılmaya devam ediyor. Yenilginin ardından başkent Erivan da istifa etmesi için günlerce protestolar yapılan Başbakan Paşinyan ise uzun süre sonra cepheye savaşmaya giden eşiyle birlikte bir cenaze töreninde görüntülendi.